Faruk Alpaslan, 'Huzur gelirse Van Türkiye birincisi olur'

Faruk Alpaslan, “Van, o kısacık 100 metre maraton yarışında Türkiye birincisi olur."

Faruk Alpaslan, 'Huzur gelirse Van Türkiye birincisi olur'

Memleketin Van Dergisi'ne açıklama yapan Hızır Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Faruk Alpaslan, “Van, o kısacık 100 metre maraton yarışında Türkiye birincisi olur. Huzur geldikten sonra Van, en fazla 5-10 yıl içinde öyle hızlı bir gelişim sağlayacak ki, Gaziantep’i, Kayseri’yi geçebilecek. Van'ın bu potansiyeli olduğuna inanıyorum.” dedi..

 

“Verdiğimiz küçücük kredilerle esnafımız ticarete atılıyor, işini büyüttükçe istihdam oluyor.” diyen Hızır Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Faruk Alpaslan, özellikle sanatkar ustalara kendi iş yerlerini açtığında çok mutlu oluyor.

 

İşte Alpaslan’ın söyledikleri: “Çünkü çırak, kalfa, usta derken yeni işyerleri geliyor ve yeni istihdam gerçekleşiyor. Esnafımız ahilik ahlakı ile birlikte devlete olan sorumluluğunu yerine getiriyor.”


Van’ın kalkınacağına şahit olacağız
“Hükümetimizin verdiği kararlarla birlikte mobilyacılar ve marangozlar sitesi,  yeni sanayi sitesi ve Organize Sanayi Bölgesi daha da gelişecek. Tekstilkent yaklaşık bin 500 kişiye iş imkanı sağladı. Sıcak para döngüsü sağlanıyor ve kredilerimiz Van'ın kalkınması için önem arz ediyor. “ 


Van’ı güzel günler bekliyor
“Sınır ile olan Van'da üretilen her şey dünyanın her noktasına gönderilebilir. Çin'de üretilen bütün mallar dünyaya gönderiliyor. Yeter ki Van'da üretilsin, pazarı bulunur. İnşallah Van’ı güzel günler bekliyor.”


Van 100 metrede Türkiye birincisi olur
“Sermaye ürkektir, yatırımcının baktığı şey güvendir ve bu açıdan huzur önemlidir. Maalesef bazı işadamlarımız gitti ancak yatırımlar ile birlikte Van’ın kalkınmasına şahit olacağız. Van'ın geliştiği günleri görmek istiyoruz. Tek engel olan huzur sağlandıktan sonra inanın ki Van, Türkiye'deki 81 ilden daha fazla maraton koşacak 100 metrelik yarışta birinciliği elde edecektir. Çünkü yaş ortalaması 19,5 olan bir Van var. Van'da kimse atılımın önüne geçemeyecek, ürkeklik de ayrı bir engeldir. Göç alan Van’da işsizlik de hat safhada. Eğitim ve yatırım birbiriyle bağlantılıdır, işsizliğe karşı sektörel çalışmalar da gerekiyor.”


Van’a pozitif ayrımcılık uygulanmalı
“Cazibe merkezleri konusunda Van’a pozitif ayrımcılık uygulanmalı. Buradaki yatırımcının daha da güçlendirilmesi gerekiyor. Rekabet edebilirliğini azaltacak yatırım değil farklı yatırımlara imkan sunulmalı. Van'da olmayan sektörler konusunda dışarıdan yatırımcı gelmeli, her zaman umutluyum.”


Van büyüyecek demiştim
“Depremde esnafımızı ziyaret ederken, insanımızın sıcaklığını gördüm ve gözyaşları içerisinde dedim ki, Van 5 yıl sonra daha da büyüyecek. 81 ilin içerisinde makyajı ile model bir il olacak, yeni yaşanabilir güvenli binaları ile birlikte nüfusunu iki kat daha da arttıracak. Şu anda buna şahit oluyoruz.”


“YAKLAŞIK 5 MİLYON LİRA KREDİ VERDİK”
Kooperatifi açtığımızda 7. Gruptaydık, şimdi 4. gruptayız, böylece kredi verilebilirlik oranımız artıyor. Önce 75 bin liraya kadar şimdiyse 100 bin liraya kadar kredi verebiliyoruz. Şu ana kadar yaklaşık 5 milyon lira kredi verdik. Esnafımıza daha fazla kredi vererek hizmetlerimizi geliştirme çabasındayız. Bize gelen finansman bazen ay ortasında bitiyor, 3 milyon lira istediğimiz ay oldu. İnşallah limiti giderek arttıracağız. Büyükşehir olduktan sonra ilçelerdeki esnafımıza da kredi verebiliyoruz.


Esnafımızın zor gün dostuyuz
Devletin verdiği kredi imkanını esnafımıza sunuyoruz. Esnafın dostuyuz ve dar günde onların yanındayız. Küçük esnafa can simidi oluyoruz. Düşük faizli kredilerle uygun ödeme imkanı sunuyoruz.”


Finansımız kredi gruplarımıza göre geliyor
“Kooperatifimiz 4 yıldır faaliyetlerini sürdürüyor. Nüfusu Van’a yakın illerde 8-10 adet kooperatif var. Özverili çalışmalarım neticesinde iki oda başkanlığı ile beraber bu kooperatifi kurduk. Kuaförler ve berberler odası başkanımız Veysel Koç bey ile beraber kooperatifi yürütüyoruz.” 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2017, 00:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER