Allah'ın Bizim Namazımıza İhtiyacı mı Var?

Allah, insanın ne ibadetine nede başka hiç bir şeyine muhtaç değildir. Aksine insan ibadete muhtaçtır.

İbadet, kişinin manevi yaralarına ilaç ve merhem hükmündedir. Hastalığının tedavisi için doktora giden bir hasta düşünelim. Acaba hasta, o hastalık hakkında, şefkatli bir doktorun kendisine çok yararlı ilaçları içirmek hususunda ettiği ısrara karşılık, doktora; " Senin ne ihtiyacın var, bana böyle ısrar ediyorsun?" dese, herkes bunun çok anlamsız bir söz olduğunu söyler.

Çünkü doktorun , örneğin  "Şu vitaminleri ve şu antibiyotikleri günde beş defa kullanman gerekir ," demesi, kapıdan çıkan hastaya ısrarla bunların önemini hatırlatması, hastayı düşündüğünü göstermektedir.

Bu örnekte olduğu gibi manevi duygularımızın vitamini ve gıdası, gurur ve kibir, nefis ve şeytan gibi birçok mikrobun da antibiyotik ilaçları hükmünde olan namaza, elbette insanın ihtiyacı vardır.

Secde olmadan insanın gurur ve kibri nasıl törpülenecek, nefis ve şeytan nasıl etkisiz hale gelecek, büyüklenmesi nasıl kırılacak?

Bütün bu kötü duygu ve eğilimlerin ilacı özelde namaz, genelde ibadettir .

YORUM EKLE
YORUMLAR
Filiz ayhan
Filiz ayhan - 11 ay Önce

İbadetle ortaya çıkan bir netice var: "İnsanın takva mertebesine erişmesi." İnsan o ibadetle "takva mertebesine", yani Allah'tan korkma, yasaklarından sakınma, haram kıldıklarından kaçınma makamına eriyor. Demek oluyor ki, ibadetin faydası insana ait.

Bu makama ermeyenler ömürlerini günahla, isyanla ve şirkle, küfranla geçirirler. Bunlar ise insanı cehenneme götürür.

Demek ki takva mertebesi, cehennemden ve ona götüren her türlü kötülükten olanca gücüyle kaçınma makamıdır. Cehennemden kaçınma ise insanı Cennete götürür. Cennete muhtaç olan ise biziz. Oradaki sonsuz nimetlerden biz istifade edeceğiz. O halde böyle bir soruyu nasıl sorabiliyoruz?!.

İhlâs sûresi, Allah'ın "Samed" olduğunu bize ders verir. Samed, yâni "Her şey Ona muhtaç; O ise hiçbir şeye muhtaç değil."

Ana rahminde bize ayaklar takıldı, burada yürüyelim diye. Mide takıldı, gıdalarla beslenelim diye. Göz takıldı, eşyayı görelim diye. Bütün bunlara muhtaç olan biziz. Allah'ın bize böyle ihsanlarda bulunmaya ne ihtiyacı olabilir!? Eğer bütün bu ikramlara karşı şükür vazifemizi ibadetle yerine getirirsek, şükredenler diyarı olan Cennete gideceğiz. Orada maddî ve manevî nimetleri en ileri seviyede yine biz tadacağız. Öyle ki bu dünyadaki nimetler onlara göre gölge makamında kalacak.

Demek ki biz her iki âlemde de muhtaç, her iki âlemde de tüketiciyiz. Allah'ın bizi cennet nimetlerinden faydalandırmaya ne ihtiyacı olabilir ki böyle bir soru sorulabilsin!

Zilan borak
Zilan borak - 11 ay Önce

Kesinlikle çok doğru

Emre Doğanay Tonuç
Emre Doğanay Tonuç - 11 ay Önce

Harika ve anlamlı bir yazı gerçekten çok güzel örnekler vermişsiniz tebrik ederim elinize sağlık

Sudenur ayhan
Sudenur ayhan - 11 ay Önce

Çok güzel olmuş

Şirvan Ayhan
Şirvan Ayhan - 11 ay Önce

Harika... Yüreğine Sağlık.

Burcu can
Burcu can - 11 ay Önce

Ağzına sağlık çok güzel olmuş harika tebrik ediyorum.

NotBelieve07
NotBelieve07 - 11 ay Önce

Gercekten çok güzel ve doğru bir yazı olmuş, özellikle benzetmeler yerinde olmuş.
Tebrik ederim ve başarılarınızın devamını dilerim.

Emine Başak
Emine Başak - 11 ay Önce

MaşAllah ağzina sağlik çok güzel olmus