Ali Tekataş: 'Su nimettir, susuzluk kıyamettir'

Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürü Ali Tekataş, suyun tüm canlılar için bir nimet olduğunu, susuzluğun ise bunun tam aksine canlıların ızdırabına sebep olacağını ve bir kıyamet senaryosuna benzediğini söyledi.

Ali Tekataş: 'Su nimettir, susuzluk kıyamettir'

Her yıl 22 Mart'ta kutlanan Dünya Su Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Ali Tekataş, "Su canlılar için hayati ve vazgeçilmezdir. Susuz bir hayatın olamayacağı gerçeğini bildiğimiz halde, suyun kıymetini idrak edemeyişimizin bedelini ağır ödüyoruz. Dünya genelinde içme suyundan mahrum yaşayan milyonlarca insan bulunmaktadır. Biz ise sahip olduğumuz su gibi bir hazineyi çok hoyratça israf edebiliyoruz. Su nimetinin bitişi, dünyanın kıyameti anlamına gelir" dedi. 


Günümüzde 1,4 milyar insanın temiz su kaynaklarına ulaşamadığı gerçeğine dikkat çeken Tekataş, kirli su kullanımından kaynaklı her yıl 5 milyon insanın hayatını kaybettiğini kaydetti. Tekataş, “2025 yılında dünya nüfusunun üçte biri şiddetli derecede su sıkıntısı çekeceği varsayılmaktadır. Bu korkunç gerçeği göz önünde bulundurarak, bir damla suyun bile boşa akmaması için gayret göstermeliyiz" ifadelerini kullandı. 


Van'ın kaynak suları bakımından diğer illere oranla daha şanslı olduğunun altını çizen Ali Tekataş, şöyle devam etti: 


“Ancak bilelim ki su kaynakları sınırsız değildir. Cebinizdeki paranızı nasıl ki har vurup harman savurmuyorsanız, elinizdeki imkanları bir anda harcamıyorsanız, su gibi en değerli hazinemizi de öyle dikkatli kullanmalıyız. Şunu unutmayalım, susuzluk baş gösterdiğinde elimizdeki paramız ve varlığımız bir şey ifade etmeyecektir. Su tasarrufu için gereken itinayı göstermezsek, gelecek nesillere de müreffeh bir dünya bırakamayız. Onların geleceğini ipotek altına almayalım. Van'a su sağlayan kaynaktan gelen miktar yaklaşık 3,5 milyon insana yetecek seviyedeyken, maalesef yanlış kullanımdan dolayı 600 bin kişiye bile yetmiyor. Bu örnek bile suyu asıl maksadının dışında kullandığımızı gösterir. İçme suyunu yanlış, kaçak ve bağ bahçe sulamasında kullanımı maalesef ilimizde yaygındır. Bu ciddi bir tehlikedir. VASKİ olarak amacımız temiz ve sağlıklı suyu size ulaştırmaktır. Bunun için gayret gösteriyoruz. Daha önceleri beton ile kaplı su depolarımızı seramik ile kaplayarak, insanımızdan şimdiye kadar esirgenen bir hizmeti veriyoruz. Gelin bu Dünya Su Günü’nü de bir milat olarak görüp, su israfına son verilen bir gün olarak tarihe not düşmüş olalım." 


"Bugünden itibaren su ile ilgili tasarruf tedbirlerimizi alalım, yarın çok geç olmadan" çağrısında bulunan Tekataş, “Zararın neresinden dönersek kârdır. Tüm canlıların vazgeçilmezi olan suyun önüne bentler çekerek, depolar yaparak, Van'da bulunan kaynakları halkımızla buluşturarak, bir emek sarf ediyoruz. Dünyanın ve insanın üçte ikisini oluşturan suyun ne denli bir önemli nimet olduğunu bir kez daha hatırlatır, 22 Mart Dünya Su Günü’nüzü kutlarız" şeklinde konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER