'Van pahalı içme suyu kullanıyor' iddialarına sert cevap

Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürü Ali Tekataş, son günlerde kurum hakkında bazı mesnetsiz iddialarda bulunan ve "Van en pahalı suyu kullanıyor" şeklinde yorumlarda bulunan bazı kesimlerin olduğunu dikkat çekerek, “Bunların aslı astarı yok. Bunların gayesi, kayyumların başarılı hizmetlerini gölgelemektir. Bizler hizmet yaptıkça, bazı kesimlerin iftiraları da artıyor. Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Murat Zorluoğlu'nun öncülüğünde hizmetlerimiz hız kesmeden sürüyor" dedi.

'Van pahalı içme suyu kullanıyor' iddialarına sert cevap

Tekataş, kayyum ile birlikte kurumsal yapıya önem veren, bu yolda büyük mesafeler kat eden, hizmetleriyle her ilçeye ve her mahalleye damgasını vuran, halkın teveccühünü kazanan, halkla iç içe geçen bir kurum haline geldiklerini belirtti. Bu saydıklarının bir yıl gibi kısa bir sürede gerçekleşmesinin de anlamlı olduğunu ifade eden Tekataş, “Kayyum öncesi VASKİ isminin bile halkta bir karşılığı bulunmuyordu. Halkın en basit bir işi bile talep ettiğinde muhatap bulamadığı, defalarca gidip gelmek zorunda kaldığı, kurum için bürokrasiyle boğuştuğu bir kurum haline getirilen VASKİ, kayyum ile birlikte yeniden asıl kimliğine kavuşturularak halka gerçek hizmeti vermeye başladı" ifadelerini kullandı. 

 

“Halk, sorunları çözülmediği için kuruma sırtını dönmüştü” 


Halkın, sorunlarını çözmediği için kuruma sırtını döndüğünü söyleyen VASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş, “Halkımıza hizmetin kutsallığına inanan bir anlayışla, hayatın kolaylaştırılması için çalışıyoruz. Şimdiye kadar halkın önüne konulan engelleri ve zorlukları bir bir kaldırıyoruz. Kuruma sorunları çözemediği için küsen, sırtını dönen vatandaşlar, kayyum ile birlikte tekrar yüzünü kuruma dönmüş ve işlerinin nasıl kısa sürede halledildiğini müşahede etmiştir. Bundan sonra da aynı ruh, azim ve kararlılıkla hizmet kervanı yoluna devam edecektir. Şimdi vatandaş VASKİ kapısından girer girmez, yeni kurulan ‘Danışma Masası’nda görevli personeller tarafından güler yüzle karşılanıp, gideceği birime kadar refakat edilmekte, memnuniyet ve işlerini halletmenin hazzı ile ayrılması sağlanmaktadır. VASKİ'nin kurumsallaşması adına tarihi adımlar atıldı. Bir talebi için kuruma gelenlerin işlerinin çözülmediği için defalarca kurumun yolunu aşındırdığı bir dönemden bugünlere gelindi" diye konuştu. 

 

“Kasıtlı davrananlarla yollarımızı ayırdık” 


"Malum bazı çevrelerin kasıtlı olarak ‘Van'da Türkiye'nin en pahalı suyu içiliyor’ şeklinde yaydıkları bazı uydurma ve iftira söylentilerin de kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır” diyen Tekataş, şöyle devam etti: 


“Bazı kendini bilmez personeller, kurumun adını lekelemek ve yapılanların halk tarafından bilinmemesine yönelik yürüttükleri kara propaganda ile halkı yanıltmaktadırlar. Kurumumuz bu gibi kişilerle yollarını ayırmıştır. Bunun gibi yalan yanlış sözler ve kasıtlı uygulamalarla halkı yanıltan ve hizmetten rahatsız olanların artık gerçeği gizleyecek halleri de kalmamıştır. Çünkü VASKİ, yaptıklarıyla insanımızın gönlünde ayrı bir yer edinmiştir.” 

 

“VASKİ, Türkiye'nin en ucuz suyunu halka sunmaktadır” 


Van’ın Türkiye'de kaynak suyu kullanan ender illerden biri olduğunu dile getiren Tekateş, konuşmasını şöyle sürdürdü: 
“Van’ın Gürpınar ilçesi Bejingir kaynağından gelen sağlıklı, kaliteli ve güvenli bir su kullanılıyor. Yapılan araştırmaya göre büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon idareleri ile kıyaslandığında, Van'ın meskenlerde en ucuz suyu halka verdiği tespit edilmiştir. Şu anda Van Su ve Kanalizasyon İdaresi yürürlükte olan karara göre meskenlerde suyu metreküp fiyatı 2 lira 20 kuruşla ücretlendirilmektedir. Kısa bir araştırma yapıldığında, diğer su ve kanalizasyon idareleri içinde VASKİ'nin en ucuz suyu kullandığı görülecektir. Son 1,5 yıldır Van'da en ucuz suyu halka sunmuş olmaktayız. Diğer illerle kıyaslandığında neredeyse Van'dan iki kat fazla su parası ödendiği açıkça ortaya çıkmış olacaktır. Van'ın bundan sonra da su zammı diye bir gündemi olmayacaktır.” 

 

“Suya zam yapmadık yapmayacağız” 


VASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş, yapılan hizmetlerin bir koordinasyon dahilinde devam ettiğine belirterek, “Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu başkanlığında gerçekleşen VASKİ Genel Kurullarında suya zam yapılmamıştır. Van'da yaklaşık olarak 1,5 yıldır suya zam gelmediği gibi bundan sonra da zam yapılması düşünülmemektedir. Ayrıca zam yapılmadığı gibi ayrıca eğitim kurumları için de indirim uygulanmıştır. İnşaat katılım payları içinde aynı şekilde indirim uygulanarak, Van ekonomisinin gelişiminin önü açılmıştır. Halkımızın hizmetinde olmak bizim için bir onurdur. Onların hayatının hizmetle kolaylaşması için yaptığımız çalışmalar herkesimden takdirle karşılanmaktadır. Bundan sonra da bizi hiçbir engel halka hizmetten geri bırakamaz. Bizim yapacak daha çok işimiz var, bu Van'a sevdamız var. Derdimiz millet, işimiz hizmettir bizim.” 


“VASKİ'nin her çalışanı işinin sorumluluğunda, halka hizmet yolunda ve görevini hakkıyla yerine getirmenin bilinciyle hareket etmektedir” diyen Tekataş, “Vanlılar emeğin karşılığı olarak tebrik, teşekkür ve takdirlerini, hizmet kervanının daha nice yollar kat etmesi için büyük destekler vermektedirler. Tüm bu hizmetlerin verilmesinde büyük öncülüğü ve emeği olan Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Murat Zorluoğlu'na teşekkürü bir borç biliriz" şeklinde konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER