banner6

Mehmet Aslan, Yerel yönetimde insan odalı bir anlayış olmalı

OSB Başkanı Memet Aslan, ideolojik bir yerel yönetim anlayışı yerine artık hizmet ve insan odaklı bir anlayışın gelmesi gerektiğini aktardı.

Mehmet Aslan, Yerel yönetimde insan odalı bir anlayış olmalı

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL

OSB Başkanı Memet Aslan, ideolojik bir yerel yönetim anlayışı yerine artık hizmet ve insan odaklı bir anlayışın gelmesi gerektiğini aktardı.

Kanal M’de Gazeteci Baki Karaca tarafından hazırlanıp sunan ‘Sahipsiz Mikrofon’a konuk olan OSB Yönetim Kurulu Başkanı Memet Aslan, Van’ın gündeminde olan birçok konu hakkında açıklamada bulundu.

Yerel yönetimlerin merkezinde hizmet ve insan odaklı bir anlayışın olması gerektiği aktaran Aslan, Van’ın sıkıntılarının hepsinin kendi içerisinde büyük olduğunu vurguladı. Turizmden imara, işsizlikten ulaşıma kadar birçok sıkıntıyı dile getirdi.

YERELDE YENİ BİR ANLAYIŞ ŞART

İnsan odaklı bir yerel yönetim anlayışının artık yerleşmesi gerektiğini aktaran Aslan,  salt bir ideolojik düşünce ile hareket edilmemesi gerektiğini aktardı.  Aslan, “Hiçbir vatandaşı ötekileştirmeden, hiçbir şekilde insanların düşünce, inanç, anlayış, fikri ve yaşam biçimlerine bakılmadan adil bir yönetim ve hizmet anlayışı geliştirmeleri gerekir. İnsanımızı nasıl mutlu kılarız. Yaşam kalitesine bir üst seviyeye nasıl taşırız politikaları geliştirmeleri gerekir. Vatandaşın gelir seviyesini artıracak, iş ve aş sahibi yapacak argümanlar ortaya koymaları gerekir. İlin marka değerini yükseltecek ulusal ve uluslararası kriterlere göre en yaşanabilir kentler seviyesine çıkaracak modellemeler oluşturarak öncelikli hedefleri arasında olması gerekir” dedi.

ULAŞIM BAŞLI BAŞINA BİR SORUN

Sorunların çözümü için öncelikle sorunun temeline inilmesi gerektiğini aktaran Aslan, “Sorunları, sıkıntıları, eksikleri tespit etmek, tabiri caiz ise önce memleketin bir röntgenini çekmeleri gerekir. Uygun tedavi için öncelikle teşhisi doğru koymaları gerekir. İlimizin çok ciddi sorunları var. Bunları kategorize edersek. Ulaşım sorunu var. Ulaşım sorunu içerisinde; çevre yolumuz yıllardır ilin gündemini meşgul etmekte, maalesef çözümü konusunda da ciddi bir irade ortaya konulmamaktadır. Nerdeyse bizler tarihi yerlerimizi sayarken, Tarihi Van Çevre Yolu diye tarihi varlıklarımız içerisinde sayacak duruma geleceğiz. Şehrimizin ana ve transit ana arteli olan İpek Yolu üzerindeki köprülü kavşaklar tamamlanamadı” diye konuştu.

YEŞİL ALAN AZ, OTOPARK SORUNU BÜYÜK

Şehir içi ulaşım ağının trafiği taşıyamayacak durumda olduğunu aktaran Aslan, bununla birlikte kentte ciddi bir otopark sorunu olduğunu da vurguladı. Parkomat uygulamaların bir çözüm olmadığını aktaran Aslan, “Parkomat uygulamaları ile şehrin caddelerini, sokaklarını açık otoparka çevirmek, otopark çözümünün bir parçası olamaz. Çevresel sorunlar dediğimizde ise; şehrimiz yeşil alan konusunda büyük bir fakirlik yaşamaktadır. Kişi başına düşen yeşil alan olarak ülke ortalamasının çok altındayız. Şehrin içinde kamuya ait araziler ve arsalar butik parklara ve yeşil alanlara dönüştürülmelidir. Sebze ve Meyve Halımız halkın rahat ulaşabileceği ve konforlu alışveriş yapabileceği bir alana taşınmalıdır. Mevcut yer kültürel ve sosyal bir etkinlik alanına çevrilmelidir” şeklinde konuştu.

STADYUM ÖNEMLİ BİR İHTİYAÇ

Kente belirlenen bir yerde kompleks tarzında bir stadyum yapılması gerektiğini aktaran Aslan, şuan ki stadyumun yeri ise millet bahçesi yapılmasını önerdi.

Kentin diğer bir sorunu ise otobüs terminali olduğunu aktaran Aslan, “Otobüs terminalimizin uygun bir alana taşınıp ilimize yakışan bir otogar tasarlanmalı ve inşa edilmelidir. Mevcut yerine ise halkımızın nefes alacağı yeşil ve kültürel bir yaşam alanı oluşturulmalıdır” önerisinde bulundu.

ÇOK CİDDİ BİR İMAR SORUNU VAR

Kentte imar sorununu olduğunu belirten Aslan, mevcut çarpık kentleşmenin kentin ruhuna, jeolojik yapısına ve yaşam biçimine ters olduğunu anlattı. Aslan, “Şehrin jeolojik yapısı göz önünde bulundurularak; üniversite, mimarlar, mühendisler, şehir plancıları ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla eş güdümlü bir şekilde çalışılarak mekânsal bir plan hazırlanmalıdır. Bölge bölge planlama yapılmalı, yatay yapılaşmaların önü açılmalı ve bununla birlikte sosyal, kültürel, sportif faaliyetlerin yapılacağı yaşam alanları tasarlanmalıdır. Yürüyüş ve bisiklet yolları oluşturulmalıdır” sözleri sarf etti.

VAN GÖLÜ KORUMA KANUNU ÇIKARILSIN

Kenti bir turizm mastır planı olması gerektiğini vurgulayan Aslan, acilen Van Gölü Koruma Kanunu çıkartılması gerektiğini söyledi. “Aslan, “En büyük maddi ve manevi değerimiz olan Van Gölümüzü öncelikle belediyelerin ve özel sektör işletmelerin kanalizasyonlarını boca ettikleri bir alan olmaktan kurtarmamız lazım. Acilen Van Gölü Koruma Kanunun çıkarmak için siyaset, STK’lar ve yerel yönetimler TBMM’de kamp kurmalıdırlar. Van Gölü Havzasının organize turizm bölgesi ilan edilmesi için gerekli tüm girişimler paydaşlarla yapılmalıdır. Gölün etrafındaki tüm belediyeler; halk plajları ve rekreasyon alanları oluşturmalıdırlar. Gölün üzerindeki ticari ve gezi amaçlı ulaşım ağı genişletilmelidir. Şehrimizin tarihini ve kültürünü tanıtacak, turizmine ivme kazandıracak çalışmalar yürütmeleri gerekir. Turizmi ve turisti sürekli kılacak argümanlar geliştirmeleri, turizmde çeşitliliği artıracak, bir ülkeye veya gruba bağlı kalmadan, ülke içinde ve ülke dışında sürekli bir turist akışı sağlayacak tanıtımlar ve çalışmalar yürütmek, yani ili bir turizm ürünü olarak pazarlamak gerekir” diye konuştu.

KALKINMA İÇİN STRATEJİLER BELİRLEMEK ŞART

ilin kalkınmasını ve büyümesini sağlayacak, işsizliği önleyecek tarıma ve hayvancılığa dair kalkınma modeli geliştirmesi gerektiğini vurgulayan Aslan, “Kırsaldan kente göçü önleyecek, gençlerin kendi köylerinde ve mahallelerinde kendi hayatlarını kazanacakları, mutlu ve mesut yaşayacakları üretim metotları geliştirmeleri gerekir. Tarım il müdürlüğü, üniversite, ziraat odaları ve tüm ekonomik paydaşlar ile beraber çalışılarak bölge bölge gerekli analizler ve saha çalışmaları yapılarak uygun düşecek bitki türleri, tahıl çeşitleri, endemik, aromatik, sebze ve meyve üretimleri yapılmalı ve ticari faaliyet yürütülmelidir. Hangi bölgede neyin verimi iyi alınacaksa insanlarımız o çeşide yönlendirilmeli ve o üretimler desteklenmelidir.

YERİNDE ÜRETİM, MUTLU VE HUZURLU YAŞAM

Gençleri köylerinde tutacak yeni bir iş imkanı sağlanması gerektiğini aktaran Aslan, “İlimizin küçükbaş hayvancılık kapasitesi göz önünde bulundurularak, ülkenin en büyük mera ve yaylalarına sahip ilimizin küçükbaş hayvancılık üssü yapmak, kapasiteyi üst seviyelere taşımak ve kaliteli üretim yapmak için tüm paydaşlarla ortak çalışmalar yürütmeleri kaçınılmazdır. Slogan şu olmalı; ‘yerinde üretim, mutlu ve huzurlu yaşam.’ Diyerek gençleri büyük şehrin keşmekeşine sürüklemeden yaşadıkları yerde hayatlarını idame edecekleri iş, aş imkanı sağlayarak, yaşam kalitelerini artırmak için çağın gereksinimlerine uygun sosyal, kültürel ve entelektüel olanaklar sunmak, yerel yönetimlerin temel vazifesi olmalıdır” şeklinde konuştu.

Kaynak: Van Postası Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER