Van Valisi Taşyapan patlamadan zarar gören esnafı ziyaret etti

Van Valisi İbrahim Taşyapan, Kurban Bayramı’nın ilk günü PKK’lı teröristlerce gerçekleştirilen ve 53 kişinin yaralandığı bombalı saldırıda toplam 342 iş yeri, ofis, ev ve aracın zarar gördüğünü söyledi.

Van Valisi Taşyapan patlamadan zarar gören esnafı ziyaret etti

Van Valisi İbrahim Taşyapan, Kurban Bayramı’nın ilk günü PKK’lı teröristlerce gerçekleştirilen ve 53 kişinin yaralandığı bombalı saldırıda toplam 342 iş yeri, ofis, ev ve aracın zarar gördüğünü söyledi.

Vali İbrahim Taşyapan, beraberindeki İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici ile saldırıda iş yerleri zarar gören esnafı ziyaret ederek ‘geçmiş olsun’ dileklerinde bulundu. Esnafı tek tek dolaşan Vali Taşyapan, bayramın birinci günü bombalı araçla terör saldırısı gerçekleştirildiğini hatırlatarak, "Bu saldırıda bütün esnafımız ve binalar zarar gördü. İşleri aksadı. Hasar tespitimizi tamamladık. Şu ana kadar 342 birimde tespit yapıldı. 250 iş yeri, 63 ofis, 8 ev ve 21 aracın zarar gördüğü belirlendi. Bu yapılanlar sadece buradaki esnafımıza değil, Van’ımızın tamamına; ekonomisine, turizmine, imajına ve kentin bütün Türkiye’deki ve dünyadaki algısına zarar verdi. Zaten amaçları da buydu. Bizler bunların bu amaçlarına hizmet ettirmemek üzere hızlı bir şekilde buraların telafisini yapmaya çalışıyoruz. Arkadaşlarımız bayramın 2 ve 3’üncü günleri çalıştı” dedi.

Vatandaşların maddi sıkıntılarını en hızlı şekilde giderme çabası içinde olduklarını ifade eden Vali Taşyapan, devletin maddi olan her şeyi karşılamaya muktedir olduğunu kaydetti. Taşyapan, "Bunu yapacaktır, yapar. Biz de onun altyapısını oluşturmaya çalışıyoruz. Bizi bu konuda en sevindiren noktalardan birisi, herhangi bir can kaybının yaşanmamasıdır. Bildiğiniz gibi canın telafisi mümkün değil, ama onun dışındaki her türlü şeyin telafisi mümkün" ifadelerini kullandı.

Ziyaret ettiği esnafın kendisine "Devletimiz sağ olsun. Canımıza bir şey olmadı. Maddi değeri olan her yükün altından kalkarız" dediğini aktaran Taşyapan, bu yaklaşımından dolayı da esnafa teşekkür ederek, “Terör hakikaten lanetlenecek bir şeydir. Çok kalleşçe bir şekilde patlayıcılarla hem insanların canına hem de malına kastetmek dünyada olabilecek en adi şeydir diye düşünüyorum. Devletimiz maddi olan her şeyi karşılamaya muktedirdir. Allah memleketimize, milletimize zeval vermesin. Vatandaşlarımızın acısı bizim acımız, sıkıntısı bizim sıkıntımızdır. Bunları da en iyi şekilde gidermenin yolunu bulmaya çalışacağız ve buluyoruz" diye konuştu.

Saldırının gerçekleştirildiği polis noktasının güvenlik tedbirleri çerçevesinde önceden beton bariyerlerle güçlendirildiğini, bu sayede zararın azaltıldığını söyleyen Taşyapan, "Bütün emniyet birimlerimizi hem beton bariyerler hem de beton duvarlarla güçlendiriyoruz. Aslında direkt hedef buradaki polis noktasıydı. Burada da hem binamıza hem de önüne 3 metrelik beton bariyerler koymuştuk. Bunun engelleyici hizmet gördüğünü bu saldırı sonrasında da görmüş olduk. İnşallah bunu yaygınlaştıracağız ve hiçbir şekilde arkadaşlarımızın can güvenliğini tehlikeye atmayacak şekilde çalışmalarını sağlayacağız. Patlayıcının bu beton bariyerlerin önünde patlamasına rağmen çok sağlam olduğunu gördük. Beton bariyerin arkasında epeyce arkadaşımız olmasına rağmen çok şükür 4 hafif yaralıyla atlattık. Bu aldığımız tedbirin ne kadar önemli ve işe yarar olduğunu da test etmiş olduk" şeklinde konuştu.

Saldırıyla ilgili adli tahkikatın gizlilik çerçevesinde sürdüğüne dikkati çeken Vali Taşyapan, bu konuda iyi gelişmelerin olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2016, 22:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER