Kendini Bulmak

İnsanoğlu geçmişten beri sürekli bir arayış içindedir. Ve daima kendini sorgulama, hayatını sorgulama, hayatına anlam yüklemek istemiştir. Bunun nedeni insanoğlunun fitratında bulunan sorgulama isteği, varlığını bir şeye dayandırma isteğinden gelmiştir. Bu istek hala devam etmektedir.

Örneğin;bir resim sergisine gittik dikkatimizi çeken bir tablo gördük o anki durumumuzdaki tepkimiz şu olur; "Bunu kim yaptı" veya "bunun sahibi kim" vb. sorular sorarız ve bu sorulara cevap bulmaya çalışırız. Yani bir merak duygusu başlar bizde. İşte insanoglu da böyledir kendisini eşsiz yaratan bir yaratıcının olduğunu düşünür. Ve bunu hep merak ederek bazı deliller bularak bir sonuca ulaşmak ister.

Günümüz insanlarının bazı sorulara yanıt bulamamasının nedeni cahillik değil, sorgulama yetersizliğidir. Insanların çoğunun bir şeylere veya bazı konulara önyargılı yaklaşmaları yanlıştır. Bunu bir şeye dayandırmadan "kesinlikle yanlıştır " cümlesi gelişimin ve ilerlemenin yolunu kapatmıştır.

Onun için bazı imkansızlıklar imkanların yoludur. örneğin; yolumuza çıkan bir insanın, kesin bu çok kötü bir insan vb. yanlış düşünceler, toplumdaki hoşgörüyü ve anlayışı da yok etmektedir. Demek istediğim her zaman soralım, sorgulayalım araştıralım ve yanlış düşünceler üretmeyelim.                  

Selametle..

YORUM EKLE