banner6

Artan kültürel istihdamda kadın erkek eşitliği

TÜİK’in verilerine göre 2018 yılında bir önceki yıla göre kültürel istihdam yüzde 5,5 oranında artarak 648 bin kişi istihdam edildi. İstihdam edilenlerin yarısı kadınlardan oluşuyor.

Artan kültürel istihdamda kadın erkek eşitliği

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL

TÜİK’in verilerine göre 2018 yılında bir önceki yıla göre kültürel istihdam yüzde 5,5 oranında artarak 648 bin kişi istihdam edildi. İstihdam edilenlerin yarısı kadınlardan oluşuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kültürel istihdam ile ilgili 2018 verilerini yayınladı. Kültürel istihdam 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 5,5 oranında artarak 648 bin kişi oldu. Verilere göre buradaki istihdamın yüzde 50’sini kadınlar oluşturuyor.

EN ÇOK LİSE ALTI EĞİTİMLİLER İSTİHDAM
Yaş gruplarına göre bakıldığında, kültürel istihdamda olanların yüzde 62,5'i 30-54 yaş grubunda, yüzde 29'u 15-29 yaş grubunda, yüzde 8,6'sı ise 55 ve daha yukarı yaş grubunda yer aldı. Kültürel istihdamda olanların yüzde 45,5'ini lise altı eğitimliler, yüzde 32,1'ini yükseköğretim, yüzde 22,4'ünü ise lise ve dengi meslek okulu mezunu olanlar oluşturdu.

İSTİHDAMIN YÜZDE 59'U ÜCRETLİ OLARAK ÇALIŞTI
Kültürel istihdamda olanların, yüzde 59'u ücretli, maaşlı veya yevmiyeli çalışırken, yüzde 41'i işveren, kendi hesabına veya ücretsiz aile işçisi olarak çalıştı. Kültürel istihdamda olanların yüzde 71,3'ü tam zamanlı çalışırken, yüzde 28,7'si yarı zamanlı çalıştı. Kültürel istihdamda yer alan kişilerin haftalık ortalama normal çalışma süresi 37,7 saat oldu.

EL SANATLARI ÇALIŞANLARININ PAYI
Kültürel istihdamın yüzde 87,3'ünü kültürel meslek alanlarında, yüzde 12,7'sini ise diğer meslek alanlarında çalışanlar oluşturdu. Kültürel mesleki alanlarına bakıldığında kültürel istihdamda olanların yüzde 44,6'sı el sanatları çalışanları, yüzde 14'ü mimar, planlamacı ve tasarımcılar olarak, yüzde 10'u ise yaratıcı sanatçılar ve sahne sanatçıları olarak çalıştı.

MİMARLIK VE UZMANLAŞMIŞ TASARIM FAALİYETLERİNİN PAYI
Kültürel istihdamın yüzde 31'ini kültürel faaliyet alanlarında, yüzde 69'unu ise diğer faaliyet alanlarında çalışanlar oluşturdu. Kültürel faaliyet alanlarına göre "Mimarlık ve uzmanlaşmış tasarım faaliyetleri"nde çalışanların toplam kültürel istihdam içindeki payı yüzde 10,5, "yaratıcı sanatlar, gösteri sanatları ve eğlence faaliyetleri"nde çalışanların payı yüzde 6,8, "Programcılık, yayıncılık ve haber ajanslarının faaliyetleri"nde çalışanların payı ise  yüzde 4,3 oldu.

Kaynak: Van Postası Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER