Nimetin Değeri

Allah insanlara sayısız nimetler vermiştir şüphesiz;  peki insanların kaçı bu nimetin farkında, kaçı bu nimetin karşılığı kadar şükrediyor? Evet, maalesef çok az kişiyiz bu konuda.  

Allah Teâla bize bu nimetlerini hiç sayımını yapmadan bahşederken, bizler maalesef Allah’ın verdiği nimetleri sayıyoruz.  Nasıl mı? ; Allah bana ev nasip etti ama arabam yok,  bana güzellik verdi ama param yok gibi. Peki, bizler neyin derdindeyiz, neyin doyumsuzluğu bu?

Yüce Allah Nuh suresinin /15. ayetinde “Allah 'ın yedi göğü, tabaka tabaka uygun bir şekilde nasıl yarattığını görmüyor musunuz? ”diye buyurmuştur.

Evet, bizler sadece bu dünyanın yarar sağladığı, hayatımızı kolaylaştırıcı, maddi yönlerine ağırlık vermişiz. Ev veya araba isteyeceğine imanın artmasını, günahlarının bağışlanmasını dilemeliyiz. Tabi ki de her şeyi Allah’tan isteyeceğiz ama bu isteklerimiz ahiretimize sebep olmasın, bizi bu dünyada her zaman kalacakmış gibi uyutmasın.

Allah Teâla başka bir ayetinde ise şöyle buyurmuştur: “Yeryüzünde sizi bir bitki gibi yetiştiren Allah'tır” Rabbimizin en kötü kulunu bile rızıksız bırakmadığını görüyoruz.

Allah’ı sadece ramazandayız diye hatırlamayın! Unutmayın ki Allah nimetlerini sadece Ramazan ayında vermiyor.  Allah çok bağlayıcı ve merhamet sahibidir.

Allah’ın selameti üzerinize olsun.

YORUM EKLE

banner8