Van’da korona virüs vaka ve gözetim sayısı yine arttı! İşte detaylar 28 Nisan 2020

Van’da korona virüs vaka sayıları artmaya devam ediyor. Alınan tedbirlere ve yapılan uyarılara uymayanlar Van’da vaka sayılarının artmasına neden oluyor.

Van’da korona virüs vaka ve gözetim sayısı yine arttı! İşte detaylar 28 Nisan 2020

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL / Ziya Türk'ün Haberi

Van’ın Gürpınar İlçesi Günbaşı Mahalelsi ile İpekyolu İlçesi Yalım Erez Mahallesi’nde çıkan pozitif vakalardan sonra karantina uygulaması başladı. Karantina uygulanan yerlerdeki korona virüs taramaları devam ediyor. 

Karantina uygulanan bölgelerde yapılan tarama sonucunda korona virüs testi pozitif kişiler oldu. 

EN BÜYÜK PROBLEM: PANDEMİ İLE MÜCADELEDE TEDAVİYİ REDDETMEK 
Korona virüs salgını ile mücadelede nn büyük problem ise testi pozitif çıkan kişilerin klinik tedavi edilmek üzere hastaneye yatmayı reddetmesi. 

Tedaviye karşı direnen kişiler, aynı zamanda sosyal mesafeye ve ev izolasyonuna da dikkat etmeyerek, virüsü çevresindeki kişilere bulaştırıyor. Bu nedenle mahalleler ve sokaklar karantina altına alınıyor.

Vaka sayılarının artmasına, karantinaya alınan bölgelerdeki kişilerin izolasyon kurallarını dikkate almayarak çevresi ile temas kurması neden oluyor. 

KORONA VİRÜS SALGININDA VAN’DA SON DURUM
Van’da önceki gün 200 olan korona virüs vaka sayısı 220’ye çıktı.

Korona virüs tedavisinde iyileşip taburcu olan hasta sayııs 127’ye çıktı. 

Yoğun bakımda toplam 6 hasta var, bir tanesi ise entübe olmuş durumda. 

Korona virüs salgınından bugüne kadar Van’da hayatını kaybeden kişi sayısı ise 6 oldu.

Van’da pandemi tedavi merkezi olarak belirlenen hastanelerde tedavisi devam eden hasta sayısı ise 70’e düştü.

Bugüne kadar Van’da 34 bin kişi de ev karantinasına alındı.

Ev karantinasına alınan ve gözetim altında bulunan kişilerin izolasyon kurallarına uymaması, ailesi ve çevresindeki kişilerle temas kurması, hem korona virüsün yayılmasına,  hem de karantina altındaki kişi sayısının artmasına neden oluyor.

KORONA VİRÜS BULAŞMIŞ KİŞİLER, DEVLETE  TEMAS BİLGİSİ NEDEN VERMEK İSTEMİYOR?
Korona virüs bulaşmış kişilerin irtibat kurduğu kişilerin belirlenmesi, hem salgının kaynağının belirlenmesi, hem de temas kurduğu kişilerin karantina altına alınarak virüsün yayılmasının önlenmesi açısından büyük önem taşıyor.

Ancak korona virüs testi pozitif çıkan kişiler irtibat kurdukları kişileri, "devlet benim ilişkilerimi öğrenecek, bağlantılarımı öğrenecek, sonra hakkımda yasal işlem yapacak" kaygısı ile gizliyor. Bu da korona virüs yayılımın kontrol altından çıkma riskini beraberinde getiriyor.

Gerek emniyet ve jandarma ekipleri, gerekse sağlık ekipleri salgının yayılmasının engellenmesi, testleri pozitif çıkan kişilerin tedavilerinin sağlanması için büyük bir özveri içinde çalışmalarını sürdürüyor. 

Testleri pozitif çıkanlar, bağlantı kurdukları kişilerin bilgilerini sağlık görevlileri ile paylaşması, hem kendilerinin tedavileri, hem de çevresinde bağlantı kurdukları kişilerin sağlıkları ile ilgili destek sağlanması açısından da büyük önem taşıyor.  
 

Kaynak: Van Postası Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER