Çetin Karaduman, “Bir daha 15 temmuz yaşanmasın”

Van Terziler Konfeksiyon ve Kunduracılar Odası Başkanı Çetin Karaduman 15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişimiyle alakalı görüşlerini Vangölü TV’ye aktardı.

Çetin Karaduman, “Bir daha 15 temmuz yaşanmasın”

Bu tür girişimlerde bulunanları lanetliyor ve kınıyorum

Çetin Karaduman 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimini ve bu tür girişimlerde bulunanları kınadığını ifade ederek: ‘Devlet ve milletin birlikte, el ele çalışmalarını diliyorum.’

15 Temmuz günü Eskişehir’de olduğunu söyleyen Karaduman: ‘Oğlumun üniversite mezuniyet töreni için Eskişehir’de bulunuyordum. Törenden sonra Eskişehir semalarında uçak hareketliliğinin olduğunu gördüm. Sebebini sorduğumda ilde uçak eğitim alanlarının olduğunu, havaalanı trafiğinin olduğunu fakat bu gün bir anormallik olduğunu söylediler. Daha sonra insanlarda tedirginlik olduğunu gördüm. Herkes telefona sarılmış birbirini arıyordu, daha sonra sosyal medyadan gelen mesajlar ve bildirimlerden Boğaziçi Köprüsü’nün darbeci askerler tarafından kapatıldığını ve geçişlerin yasaklandığını öğrendim.’ Dedi.

Bilmediğimiz bir şehirde gece saatlerine kadar sokaklarda bulunduk

TRT Spikeri Tijen Karaş’ın darbe bildirisini okuduğunu, daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘halkımızı meydanlara davet ediyorum’ çağrısından sonra herkesin elinde bayraklarla meydanlara indiğini ifade eden Karaduman: ‘İnsanların tedirgin bekleyişi yerini sokaklarda darbecilere karşı direnişe bıraktı. Van’ı aradım ve orada da durumun aynı şekilde olduğunu, insanların meydanlara akın ettiğini öğrendim. Biz de bilmediğimiz bir şehirde gece saatlerine kadar sokaklarda bulunduk. İnsanlar dili, dini, görüşü fark etmeksizin vatanı darbecilere teslim etmeyeceğiz niyetiyle sokaklarda direniş gösterdiler.’

‘Caddelerde kan izlerini görüyordum’

Van’a dönmek üzere başkent Ankara’ya gittiklerini belirten Karaduman: ’Kızılay Meydanı hınca hınç doluydu. Genelkurmay Başkanlığı’nın önünde dün gece şiddetli çatışmaların yaşandığını söylediler. Yeni bir çatışma olma riskine karşın bölgede giriş çıkışlara izin verilmiyordu. Uçaksavar mermileriyle ateş edilen yoldaki kırık ve çatlakları, cadde ve sokaklarda ilerlerken yerlerde kan izlerini görüyordum.’ Diyerek o günlerin vehametini, 2 gün boyunca da Kızılay Meydanında kalıp daha sonra ailesiyle beraber Van’a döndüklerini aktardı.

15 Temmuz şehitlerini rahmetle anan Karaduman, daha sonra : ‘15 Temmuzlar yaşanmasın, ülkemiz huzursuz olmasın ve bu ortamı hazırlayıp bu raddeye getiren insanlara Allah böyle bir fırsat vermesin.’ Dedi.

Kaynak: Vangölü TV

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER