Faruk Alpaslan, “Meydanlarda ölürüz, fakat teslim olmayız”

15 Temmuz 2016’da silahlı terör örgütü FETÖ’nün darbe girişimi, ülkenin dört bir yanından ve her kesimden sokaklara dökülen halkın iradesi karşısında başarısız oldu. Seçilmişlere karşı yapılan darbe girişiminde Van’da da halk cansiperane bir şekilde adeta ölüme gitti. 15 Temmuz gecesi Van’da aktif rol oynayan binlerce insandan biri de S.S. Van Hızır Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Faruk Alpaslan’dı. Alpaslan, o gece yaşadıklarını ve düşüncelerini Vangölü TV ile paylaştı.

Faruk Alpaslan, “Meydanlarda ölürüz, fakat teslim olmayız”

‘Bizi en fazla sevindiren konu, memleketini düşünen herkesin orada olmasıydı’

15 Temmuz gecesi Van sokaklarında hain darbe girişimine karşı direnen Faruk Alpaslan şunları kaydetti: ‘’Cumhurbaşkanımızın sokaklara inip darbe girişimine engel olunması gerektiği çağrısını duyduk. O saatten itibaren Beşyol Meydanı’na gittik. Orada bizi en fazla sevindiren konu sadece iktidar partisi yandaşlarının değil, birçok partiden insanların oraya gelişiydi. İdeolojisi, görüşü ne olursa olsun o gece herkes kol kolaydı. Hakikaten o gün memleketini düşünen, darbelerin bu ülkeye ne gibi zararlar getirdiğini gören herkes oradaydı.’’

‘Bu vatan halkındır ve halk vatanına sahip çıkacaktır.’

Hain girişimin yapıldığı gece FETÖ’cü komutana karşı konuştuğunu ifade eden Alpaslan, FETÖ’cü komutana; ‘Bu meydandaki yaşça en küçük vatandaşımızın yüreği sizin havalandırdığınız F-16’lardan daha etkilidir’ diyerek tepki gösterdiğini kaydetti.

Özgürlük ve demokrasi seferberliğinin yaşandığı o gece Vanlıların ‘Bu meydanlarda ölürüz fakat demokrasimizi bir terör örgütüne teslim etmeyiz’ , ‘Bu vatan halkındır ve halk vatanına sahip çıkacaktır’ şiarıyla hareket ettiğini, kadınların, yaşlı vatandaşların, çocukların en samimi duygularıyla meydanlara koştuğunu belirten Alpaslan, 15 Temmuz’un unutulmaması, tarih boyunca canlı tutulması gerektiğini söyledi.

Kaynak: Vangölü TV

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER