Genel Başkan Gülbey'den 'Ermenice' önerisi

Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel Gülbey, Ermenilerle mücadelede onların dilinin bilinmesi gerektiğini belirterek, “Ermenilerin neredeyse hepsi Türkçe bilirken, biz Ermenice bilmiyoruz ve diğer taraftan bunlarla mücadele etmeye çalışıyoruz” dedi.

Genel Başkan Gülbey'den 'Ermenice' önerisi

ASİMDER tarafından kentin düşman işgalinden kurtarılışının 100. yılı nedeniyle Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde (YYÜ) “Ermeni Meselesi” konulu bir panel düzenlendi. YYÜ Mühendislik Fakültesinin konferans salonunda yapılan panele ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey’in yanı sıra Van YYÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Yusuf Uzun, İlmi Araştırmalar Derneği Genel Başkanı Telman Kasımov, ASİMDER Doğu ve Güneydoğu Anadolu Temsilcisi İrfan Ermiş ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 


Ermeni meselesi üzerine hazırlanan barkovizyon gösterisinin ardından bir konuşma yapan ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, özellikle Ermenice öğrenilmesi konusunda gençlere tavsiyelerde bulunarak, “Milli duyguları hasıl olmuş insanlarımızın Ermenice bilmesi ve üniversitede bu bölümlerin açılması çok önemli. Özellikle Ermenice bilmemiz lazım. Çünkü Ermenice bize bir doküman çıkarıyorlar ve biz bunu çözene kadar aradan 10 yıl geçiyor. Ancak Ermenice bildiğimizde buna itiraz etme hakkımız var. Ermenilerin neredeyse hepsi Türkçe bilirken, biz Ermenice bilmiyoruz ve diğer taraftan bunlarla mücadele etmeye çalışıyoruz. Ermenilerin konuyla ilgili 70 bine yakın web siteleri varken, bizim ise 700’e yakın sitemiz var. İşte bu da bizim ne kadar geriden geldiğimizi gösteriyor” dedi. 


ASİMDER Doğu ve Güneydoğu Anadolu Temsilcisi İrfan Ermiş ise, benzer panellerin sürekli düzenlenmesini isteyerek, “Van’ın düşman işgalinden kurtarılışının 100. yılında düzenlen bir paneldir. Bu panele Azerbaycan ve Iğdır’dan katılım oldu. Bize bu programda ev sahipliği yapan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesine çok teşekkür ederiz. Bu tür panellerin sürekli olmasını isteriz. Çünkü bu konuda bölgemiz çok riskli bir bölgede yer alıyor. Ermeniler sık sık gelip il ve ilçelerimizi ziyaret ediyorlar ve kiliseler açıyorlar. Bu çalışmalardan dolayı çok dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyorum. Ermeni lobileri çok hızlı çalışıyorlar. Bunun için bizlerin de çok iyi çalışması lazım” diye konuştu. 


Panel, plaket takdiminin ardından hatıra fotoğrafının çekilmesi ile son buldu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER