Gümrük Kapısı Van'ın kalbi

Tüm dünyada etkisini sürdüren koronavirüs Türkiye’de de etkisini devam ettiriyor. Son haftalarda her geçen gün vaka ve ölüm sayıları da hızla artıyor. Hemen hemen her sektörde büyük sıkıntılara neden olan pandemi, et çok etkilediği sektörlerin başında da Turizm geliyor. İl bazından da en çok etkilenen illerden biri de Van oldu.

Gümrük Kapısı Van'ın kalbi

Kapıköy sınır kapısının kapatılmasıyla beraber Van’da esnaf büyük zorluklar çekti. TÜRSAB Doğu Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Cevdet Özgökçe, Kapıköy sınır kapısının kapanmasıyla ilgili Vangölü TV’ye konuştu.

Pandemiden önce İran’dan ve Kuzey Irak’tan gelen turist nedeniyle şehir cıvıl cıvıldı. İnsanların yüzü gülüyor, para kazanıyorlardı diyen Özgökçe, “Maalesef 2020 yılının Mart ayından itibaren sınır kapımız kapalı sözüm ona Haziranda açıldı. Ama daha sonra İran İslam Devleti kapıyı açmadı. Oradaki yetkililerle görüşmemizde şunu belirtiyorlar; ‘Türkiye Cumhuriyeti bize danışmadan gümrük kapısını kapattı ve daha sonra tekrar açtı. Komşu iki ülkeyiz bir gümrük kapısı kapatılacaksa karşılıklı oturulup istişare edilip ona göre karar verilmelidir’. Gerçekten bu gümrük kapısı bu şehrin kalbi, beyni ve nabzı diyebilirim”. Dedi.

Van ve bu coğrafya nefes alamıyor diyerek konuşmasına devam eden Özgökçe, “Gerçekten insanlar evine ekmek götüremiyor bu bölgede ve bu coğrafyada yoksulluğun terörün bitmesi için gümrük kapısının biran önce iki taraflı açılması gerekir” şeklinde konuştu.

Kaynak: Vangölü TV

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER