Kayhan Türkmenoğlu, “15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız”

Türk Silahlı Kuvvetlerine sızan FETÖ/PDY üyelerinin 15 Temmuz 2016'da gerçekleştirdiği hain darbe teşebbüsünün üzerinden 5 yıl geçti. Darbe Girişimi, halkın ve güvenlik güçlerinin büyük direnişi sonucu geri püskürtülmüştü.  

Kayhan Türkmenoğlu, “15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız”

O hain gecede yaşananları Ak Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu Vangölü Tv kameralarına konuştu.

15 Temmuz’un, Türkiye’nin geleceğine set çeken oyunlar olduğuna dikkat çekerek, “Bir taraftan darbeler bir taraftan ayaklanmalar bir taraftan da muhtıralarla demokrasiye darbe yapılmak istendi. Bu demokrasiye vurulan darbeler bu halkın gelişmesine engeldir. Türk halkı iradesine vurulan frangalardır.” Dedi.

Halkın darbeyi engellediğini belirten Başkan Türkmenoğlu şöyle konuştu.

“Halk bu işe izin vermemiştir. Çünkü güçlü bir lider vardır. Bu güçlü liderin ortaya koyduğu bir irade vardır. Bunun dışında bu ülkede yaşayan her iki kişiden birinin gücü vardır. Buda ne kadar güçlü bir lider olduğunun göstergesidir. O gün biz Van’daydık. Ankara ve İstanbul’daki olan hadiseleri özellikle televizyonlardan izledikten sonra hiç zaman kaybetmeden Van halkı da sokaklara dökülmüştü. Bundan sonra vesayet rejimine darbeye geçit yok deyip, eline Türk bayrağını alan kardeşimiz sokaklarda yapılan bu çirkin ve alçak saldırılara dur demesini bilmişti. Bunun için bu halka ne kadar teşekkür etsek azdır. Biz akşam saat 8:00’den ertesi gün öğlene kadar hiç yatmadan adeta Van sokaklarını arşınlamışız. Bizimle beraber binlerce vatandaşımız ayaktaydı.  Arkasından haftalarca evine gitmeyen insanlar, beş yol kavşağına kamp kurdu. 15 gün boyunca evine gitmeyen vatandaşlarımız vardı. Bu şunun ifadesidir. Halk demokrasiye sahip çıkmıştır. Halk bundan sonra dış güçlerin maşası olmadığını göstermiştir. Halk gönlünü yüreğini verdiği cumhurbaşkanına sahip çıkmıştır. Adeta biz Cumhurbaşkanımızı, devlet başkanımızı kimseye yedirmeyiz diyen bir halk iradesi ortaya çıkmıştır. Bu halk iradesi göğsünü siper edecek kurşunlara siper edecek kadar bu işe yüreğini vermiş insanlar var. Tankın önüne çıkıp da tankın altına yatan o yürekli insanlara biz çok şey borçluyuz. 15 Temmuz büyük bir tarihtir. Bu ülkenin milleti için, doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine 780 bin kilometrede yaşayan 83 milyon için 15 Temmuz bir tarihtir. 15 Temmuz’un unutulmamasının altını çizen Türkmenoğlu, bizden sonraki tarihsel süreç içerisinde 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız “

O GÜN SOKAKLARA YÜZ BİNLERCE İNSAN VARDI

Tüm saldırılara karşı hazır halde beklediklerini belirten Başkan Türkmenoğlu, sokaklarda yüz binlerce insanın olduğunu söyledi.

“Adeta etten duvar örmüştük. Akın akın insanlar sokaklara çıkmıştır. Ve o sokaklara taşan insanların bir özelliği vardı. Kimisi çocuktu, kimisi yaşlıydı, kimisi aracıyla, kimisi bisikletiyle, kimisi yürüyerek, bütün sokaklardan bütün mahallelerden, şehrin ana arterlerine insan akıyordu. Ve o insanların en büyük özelliklerinden birisi her birinin elinde Türk bayrağı vardı. Bu millete sevdalı insanlardı. Eğer bu ülkeye sevdalıysanız bu ülkeye gelecek olan bir darbeye, bu ülkeye yapılacak olan ihanete sessiz kalmamalıyız. Kalmadık da. Van’da kalmadı. Van’da o günkü milli birlik ve dayanışma gücünü ben hiç unutmadım unutmayacağım. On binler yüz binlerce insan vardı. O gün için ve akabinde zaten on beş gün boyunca sokaklarda insan seli vardı. Bunu unutmak mümkün değil. Biz bundan sonraki nesillere 15 Temmuzu iyi hatırlatmalıyız. “

TÜM VAN HALKIMIZI BU KUTLAMALARA BEKLİYORUZ

“Vanlı hemşerilerimi özellikle 15 Temmuz günü etkinliklerimize bekliyoruz. 15 Temmuz günü Van’daki sivil dayanışma inisiyatifi, Van Valiliği, tüm kurumlarımız, tüm siyasi partilerimiz A’dan Z’ye tüm halkımızla o gün için kutlamalarda buluşacağız. Beşyol meydanında okçular tepesi buluşma noktamız olacak. Gecenin geç vakitlerine kadar hep birlikte olacağız. Tüm Van halkımızı bu kutlamalara bekliyoruz. Biz de buradayız sizleri de bekliyoruz.” Başkan Kayhan Türkmenoğlu bu sözlerle de halkı, 15 Temmuz’da sokaklara davet etti.

Kaynak: Vangölü TV

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER