Köylerimiz Konuşuyor -3 Çaldıran’ın Aşağı Dikme Köyü

Vangölü TV’nin “Köylerimiz Konuşuyor “adlı programının üçüncü durağı, Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı Aşağı Dikme köyü oldu.

Vangölü TV’de haftada bir yayınlanan “Köylerimiz Konuşuyor” programı üçüncü bölümüyle Çaldıran’ın Aşağı Dikme Köyünde ağırlandı. 
Van merkeze 108 kilometre uzaklıkta bulunan, denizden 2 bin 50 metre yükseklikteki ilçede özellikle kışın yaşam durma noktasına geliyor. Ayrıca ilçe Sıfırın altında 46.4 derece ile 9 Ocak 1990'da Türkiye'de bugüne kadar en düşük sıcaklığın ölçüldüğü yer olma özelliğini taşıyor.
Vangölü ekibi olarak bizler, Türkiye’nin en soğuk yeri olan Çaldıran’ın tarihi ve doğal güzelliklerini ekranlara yansıtmak için yollara düştük. 
Çaldıran’a yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta bulunan Aşağı Dikme Köyüne varmak için yola koyulduk. Köy yolunda ilerlerken, yolun bakım ve onarım çalışmalarının yetersiz olduğu gözlerden kaçmıyor.
Köye vardığımız da köy muhtarı ve köyün ileri gelenleri tarafından karşılandık. Dört dönemdir köyde muhtarlık yaptığını dile getiren Muhtar Mehmet Vefa Sakızcıoğlu, Köy yaşamı, geçim kaynakları ve köy hakkında bilgilendirmeler yaptı. 
“köyümüz 80 hanedir. Genellikle çiftçilik ve inşaat sektörü ile geçim sağlanıyor. Buralarda daha çok gençler çalışıyor” şeklinde konuştu.
Köyün en yaşlısı olan Abdurrahman Bilener ‘in bahçesinde ikram edilen çay eşliğinde eski gelenek ve görenekler hakkında sohbet ettik. “Eskiden düğünlerde atlar üzerinde yolculuk yaparak kız evine varırdık. Oralarda üç gün kalırdık. Sevgi saygı çok fazlaydı. Yeni getirilen bir gelin 10 yıla kadar kayınpederinin yanında çocuklarını kucağına almazdı. Uzun kış gecelerin de köylüler her gece farklı bir evde toplanarak sohbet ederek, hikâyeler anlatılırdı, kasideler okunurdu. Eskiden sevgi saygı vardı. Komşuluk ilişkileri çok fazla yer edinirdi ama şimdi öyle değil”  ifadelerini kullandı.
Köyün içini dolaşırken köyde ilk defa kameraları gören çocuklarda heyecanla bizimle dolaşmaya başladı. Meraklı gözlerle bizi izlemeye devam ediyorlardı. Kimisi çekingen bağrışlarıyla bizden kaçmaya çalışıyor, kimisi ise bizimle sohbet ederek meraklarını dile getiriyorlardı.
Daha sonra köydeki düğüne katılarak gelin ve damadın mutluluklarını ortak olarak duygu ve düşüncelerini ekranlarımıza taşıdık. Damat Maliki Sakızcıoğlu “Bugün benim en mutlu günüm çok heyecanlıyım”dedi.
Köyden ayrılırken yol üstünde karşılattığımız amca bize dengbejlik yaparak programımıza renk kattı.
Kaynak: Vangölü Tv
Programın tüm detayları videoda sizlerle…

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER