Köylerimiz Konuşuyor programı Gürpınar’ın Karakaş Köyüne gitti

Vangölü TV’nin Köylerimiz Konuşuyor” adlı programının 2. Durağı Van’ın Gürpınar İlçesine Bağlı Karakaş (Ereni) köyü oldu.

Haftada bir yayınlanan Köylerimiz Konuşuyor programı, köylerin kültürü, doğası, gelenek ve göreneklerini ekranlara taşıyor.
Van merkeze yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan Gürpınar, yüzölçümü bakımından, yurdumuzun en büyük ilçesidir. Tarihte birçok olaya tanıklık eden ilçede Urartular dönemine ait birçok tarihi yapı da yer almakta. Bunlardan biri de Çavuştepe Kalesi ve Hoşap Kalesi. 
Gürpınar ilçesindeki Karakaş köyü sıralı dağlar ve kıvrımlı yollardan sonra ulaşıyoruz. Köyün neredeyse tamamı dağ yamacına kurulmuş ve köy sakinlerinin tamamı hayvancılıkla geçimini sağlamakta. Köyün ilk girişinde dikkatimizi çeken ilk şey atlar oldu. Bu atlarla yaylalara gidilip koyun sağımı gerçekleştiriliyor. Bizde ekibimizle yüksek rakımlı yaylanın yolunu tuttuk ve Berivanların zorlu yolculuklarına şahit olduk. 
Koyun sağımının zor olduğunu ifade eden Berivanlar, “Yolumuz çok uzun, ulaşımı Atlarla gerçekleştiriyoruz. Koyunlarımızı sağdıktan sonra yine aynı zorlu yolu geçerek köylerimize gidiyoruz. Koyun sağımında ailemizin peynir, süt, yağ ve diğer ihtiyaçlarını gidermiş oluyoruz.” Şeklinde konuştular. 

Kaynak: Vangölü Tv

Programın tüm detayları videoda sizlerle…

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER