Meme kanserinde erken teşhis hayat kurtarır

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılından bu yana meme kanserinde erken teşhisinin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla 01-31 Ekim ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık haftası olarak belirlenmiştir. Van ‘da bu kapsamda KADEM, Van Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı ve Dursun Odabaş Tıp Merkezi’nin Ortaklaşa Meme Kanseri Farkındalık Semineri düzenlendi. Seminerde Meme kanseri için farkındalık oluşturularak, uzmanlar tarafından bilgiler verilerek.

Meme kanserinde erken teşhis hayat kurtarır

VANGÖLÜ TV /ÖZEL
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Ufuk Çobanoğlu “ Ülkemizde Sağlık Bakanlığımızın önderliğin de ve üniversitelerde çok sayıda farkındalık ve etkinlik düzenlenmektedir. Meme kanseri kadınlarda en sık görülen ve kadınlarda en çok hayat kaybına neden olan bir hastalıktır. Erken evrede meme kanseri bir belirti göstermemekte bu nedenle gecikmiş tanı sevgili kadınlarımızın haytalarının son bulmasına neden olmaktadır. Buradan hareketle bu kanser türünün erken teşhisi çok önemlidir. Şeklin de konuştu.
 Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Selma Biçek, “Kanser, tüm dünyada gittikçe yaygınlaşan önemli bir toplum sağlığı problemidir. Ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer almaktadır”. Dedi.
Ayrıca Seminere Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez ’in Eşi Meral Bilmez, Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Selma Biçek, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Ufuk Çoban ve birçok kadın katıldı.
Kaynak: Vangölü TV

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER