'Memleketim Van' dergisi basına tanıtıldı

Van’da gazeteci Yılmaz Tekin ve iş kadını Berfin Bahçeci tarafından hazırlanan ‘Memleketim Van’ dergisinin ilk sayısı çıktı.

'Memleketim Van' dergisi basına tanıtıldı

Van’da gazeteci Yılmaz Tekin ve iş kadını Berfin Bahçeci tarafından hazırlanan ‘Memleketim Van’ dergisinin ilk sayısı çıktı.


Bir kahvaltı salonunda düzenlenen ‘Memleketim Van’ dergisinin tanıtım toplantısında konuşan derginin imtiyaz sahibi Berfin Bahçeci, daha önce birçok farklı işte çalıştığını belirterek, artık bir şeyler yapmanın zamanı geldiği düşüncesinden yola çıkarak dergi çıkarmaya karar verdiklerini söyledi. Derginin çıkarılması noktasında, yıllardır bu sektörde olan gazeteci Yılmaz Tekin ile görüştüğünü ifade eden Bahçeci, “Kendisine dergi çıkarmayı ve o dergiye Van’ın güzelliklerini tanıtmayı teklif ettim. O da yıllarca bu işte olduğu için destek oldu ve birlikte bu işe başladık. Eğer Yılmaz Tekin o desteği vermeseydi, ben asla bu işi yapamazdım. Şimdi de dergimizin ilk sayısını çıkardık” dedi.


Derginin Yayım Yönetmeni Yılmaz Tekin ise, insanın sadece iki bacağı üzerinde yürüyen bir varlık olmadığını, Allah tarafından iyilikle kodlandığını vurgulayarak, “Biz de iyiliğimizle yola çıktık. Bismillah, deyip böyle bir yola girdik. Yeşil Gevaş’tan Akdamar Adasına bakacak, Muradiye’de şelale misali akacak, Çatak’ta Kani Sipi gibi coşacağız. Edremit’ten Van’a bakacak, Çaldıran’da eksi 45 derecede donacağız. Gürpınar’da Norduz koyunu, Saray ve Özalp’ta Van’ın Orta Asya’ya açılan sınır kapısı, Başkale’de Vanadokya, Çin’e uzanan İpekyolu, Urartu medeniyetinin başkenti Tuşba olacağız. Erciş’te Aşık Emrah, Müküs çayında Feqiye Teyran, kısacası Van olacağız. İlçe ilçe gezip bu memleketin tüm değerlerini dergimizde işleyeceğiz. Hedefimiz önce Van’ımızı tanıtmak ve akabinde bölge ve Türkiye çapında ilerleyebilmektir” diye konuştu.


Aylık yaşam dergisi olarak çıkacak olan ‘Memleketim Van’ dergisinde siyasetçilerin olacağını, ancak siyasete yer verilmeyeceğini dile getiren Tekin, “Siyasetçilerimiz, Van ile ilgili düşüncelerini, projelerini anlatacaklar. Bunun yanında ekonomik, sosyal, kültürel gibi Van’a dair ne varsa onu yansıtacağız. Çünkü Van, Vanlılar için bir tutku, müthiş bir değerdir. Özellikle il dışından olanlar başta olmak üzere Vanlıların buralara aşırı bir özlemi, hasreti var. Bizler ilk önce büyükşehirlerde yaşayan Vanlılara ulaşacağız ve onlara Van hakkında bilgiler sunmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.


Toplantı, soru- cevap bölümü ile sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER