MÜSİAD Van Şube Başkanı Eren; “Doların hızlı bir şekilde düşmesi bizleri memnun etti”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Van Şubesi Başkanı Abdurrahman Eren, Son dönemde Türkiye’de yaşanan ekonomik dalgalanmayı, Vangölü TV mikrofonlarına değerlendirdi.

Eren, yaklaşık 30 yıldır bu sektörün içindeyim 1994 ve 2001 krizi gördüm o zamanki kriz ile bugün ki kriz arasında karşılaştırma yaptığım zaman 1994 ve 2001 krizlerinde bir gecede her şey iki misli oluyordu diyerek, “İnsanlar iflas ediyordu. Buradaki gözlemlerimiz şuydu, orta tabaka doların yükselmesiyle çok sıkıntı yaşardı. Fakat bu sene üretimle ilgili istihdamla ilgili tedarikle ilgili gözle görülür bir canlanma olduğu için bunun suni bir artış olduğunu gözlemledik. Piyasaya deklare etmesine rağmen yaklaşık bir ay kadar istikrarını sağlayabildi. Bizler MÜSİAD olarak doların 18-17, olduğu dönemlerde doların 9 lira ile 10 lira arası olduğu Türkiye’deki verilere göre söyledik. Aynen de böyle oldu çünkü piyasada canlanma vardı üretim vardı. Bu nedenden dolayı hiçbir zaman umudumuzu yetirmedik. Cumhurbaşkanımızın açıklamaların dan sonra doların hızlı bir şekilde düşmesi bizleri memnun etti” şeklinde ifade etti.

“YAPILAN BU EKONOMİK KRİZİN SUNİ OLDUĞUNA KANAAT GETİRİYORUM”
“Öncelikle acil ihtiyaç olduğunda dolayı en çok yansıyan tarafı marketler oldu. Marketlere yansıdığını gördük fakat dolarla paralel olarak düşmediğini tespit ettik. Bizler bununda düşeceğini umut ediyoruz çünkü neticede dolarla paralel olarak düşmeye bilir pahalı mal alan tedarikçi olmuştur. Fiyatın düşmesi için ya tüketmesini bekleyecek ya da alırken ortalamasını alacak. Ne olursa olsun ülkemizin kalkınması gerekiyor.  Dış güçlerin, baronların elinde olan bir piyasa vardır.  Onlarında desteğini alarak böyle bir suni yükseltme yaptılar. MÜSİAD olarak gözlemlediğimizde şuana kadar yapılan operasyonlar hemen hepsi başarısız oldu. Yapılan bu ekonomik krizin suni olduğuna kanaat getiriyorum”.

Kaynak: Vangölü TV

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER