Sağlık Müdürü Yanmaz'dan 14 Mart tıp bayramı mesajı

Van İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün Yanmaz, “14 Mart Tıp Bayramı” dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Sağlık Müdürü Yanmaz'dan 14 Mart tıp bayramı mesajı

Van İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün Yanmaz yaptığı yazılı açıklamada, “Bu gün 14 Mart Tıp Bayramını kutluyoruz. Bu tarih, Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire’ adlı tıp okullarının 14 Mart 1827 yılında açılışından sonra tıp bayramı olarak ülkemizde kutlanmaya başlanmıştır. Bu tarih, aynı zamanda ülkemizde modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak da kabul edilmiştir. Bununla birlikte tıp bayramı ilk kez 14 Mart 1919 yılında İstanbul’da işgalci güçlere karşı tıbbiyeli öğrenciler tarafından bir tepki ve direniş hareketi olarak kutlanmıştır. Daha sonraki yıllarda 14 Mart günü, artık içinde bulunduğu haftayı da kapsayacak şekilde, "Sağlık Haftası" olarak kutlanılmaktadır” dedi.
Dr. Yanmaz mesajının devamında ise sağlık çalışanlarının öz verisinin toplumun tüm kesimleri tarafından takdirle karşılandığını kaydederek, "Van’da sağlık açısından devrim niteliğinde yatırımlar yapıldı. Sağlık çalışanları doktorlarımız başta olmak üzere insana hizmet için vardır. Keşke vatandaşlarımız hasta olmasa da bizde gelen hastaya bakmasak. Ama doğanın kanunu bu, vatandaşımız hasta olmuş ise onu en iyi şekilde tedavisini yapmak sağlığına kavuşması için çalışıyoruz” diye konuştu.
Dr. Yanmaz, Türkiye’nin sağlıkta iyi bir dönüşüm yaşadığını kaydederek, ülkedeki bütün sağlık çalışanların bayramını kutladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER