Sahipsiz Mikrofon 3.Bölüm – Vanspor’un eski ve yeni yöneticileri

Vangölü TV Genel Yayın Koordinatörü Baki Karaca’nın hazırlayıp sunduğu ‘Sahipsiz Mikrofon’ Programı’nda Karaca’nın stüdyo konukları Teknik Direktör Mehmet Tuğrul, , Vanspor Eski Yöneticisi ve iş insanı Şafak Önal, Vanspor Eski Başkanı ve iş insanı Feridun Irak, Vanspor Başkanı Servet Yenitürk oldu. Van’ın futbolu hakkında konuşuldu. Van’ın futbolu neden yok, gelişmemesinin sebepleri nelerdir? Amatör kümesi neden yok? Genç nüfusa sahip olan Van ‘da neden yatırım yapılamıyor gibi konular konuşuldu. İşte detaylar..

Teknik Direktör Mehmet Tuğrul; “Van’ın sporu nasıl gelişebilir, bunu kesiklikle gözlememiz lazım. % 70 ‘in üzerinde genç bir nüfusumuz var ve bu inanılmaz bir orandır. Bizim bu gençleri doğru yönlendirmemiz lazım. Geleceğimize yatırım yapmamız açısından bu çok önemlidir. Bunu yapmanın en doğru yolu spor alanlarıdır”.

Vanspor Eski Yöneticisi ve iş insanı Şafak Önay; “Vanspor demek gerçekten Van’ın bacasız bir fabrikası demektir. Üzülerek belirtiyorum ki iyi yerlerde kalamadı. Yeni gelen yönetimler ne yazık ki bizleri pek tanıyamadı, anlayamadı. Keşke bir araştırma yapsalardı.”

Teknik Direktör Turgay Karatekin; “Vanspor’un gelişmesi için öncelikle bizim bakış açımızın, zihnimizin dünya görüşümüzün gelişmesi gerekiyor. Bunun için de taşıma su ile değirmen dönmez, bunu hepimiz çok daha iyi biliyoruz. Özellikle kurumların ve kurum müdürlerinin bu konuda ellerini taşın altına koymaları gerekiyor. Sadece bir takım kurmak yetmez, bir alt yapının da olması gerekiyor.”

Vanspor Eski Başkanı ve iş insanı Feridun Irak; ‘’Vanspor borçsuz bir şekilde Servet Bey’e verilmişti. Yanılmıyorsam eğer borçsuz bir şekilde bir dönem de geçirdi. Bir bakıyoruz ki Servet Bey ben bırakmak istiyorum diyor bir diğeri ben almak istiyorum diyor ama maalesef ikisi de ortada yok.”

Vanspor Başkanı Servet Yenitürk; “Bizim amacımız Vanspor’u en iyi yerlere taşımaktı. Türkiye’ye buradan birçok futbolcu yetiştirmekti. İmkânlarımız ve tesislerimiz bu konuda yetersiz olduğu için maalesef alt yapıda yetersiz kaldık. Bu konuda imkân sağlanması şarttır.”

Eski Futbolcu Ergin Çiftçi; “Vanspor kanayan bir yaradır. Bir şey yapamıyoruz elimizden bir şey gelmiyor.”

Eski Futbolcu Bengin Çakay; “Van’da futbol gerçekten sıkıntılı çünkü yöneticilerimiz, antrenör ve taraftarlarımızın farklı bakış açıları var.”

Futbol Menajeri Osman Yıldırgan; “ En temel sıkıntımız tesisleşmedir”.

Antrenör Murat Yıldırım; “ Türk futbolunun ve Vanspor’un en büyük sorunu alt yapıdır. Alt yapıya önem vermeyen hiçbir yapı uzun vadede başarılı olmuyor.”

Van Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Ramazan Kıvanç: “Van futbolunun kalkınmamasının en büyük sorunu liyakatı tesis edemiyoruz. Bunu yaptığımız zaman bu işlerinde aslında çok zor olmadığınıa hepimiz şahit olacağız”.

Van Sesi Gazetesi Spor Müdürü Rıdvan Can, Van futbolunun gelişmemesinin sebebini; “Amatör spor kulüplerine yeteri kadar destek verilmemesidir. Bu durum da bizi geri planda bırakıyor.” Açıklıyor.

Van Bölge Gazetesi Spor Müdürü Salih Deniz, Vanspor’un gelişmemesini en büyük sebebinin; “ Bizim birbirimize karşı samimi olmamamızdır. Biz bunu başarırsak olursak bu futbol gerçekten kalkınır.”

Vangölü Bal Ligi Teknik Direktörü Yavuz Oruç; “Yılardan beri gelen alt yapı sorunu var, bu da bizi futbol konusunda geriye götürüyor.”

Eski Kaleci Selim Aytin; “Alt yapıya önem verilmediği için futbol gelişmiyor”.

Eski Futbolcu Ali Kurt; “Vanspor eğitim düzeyi gelişmiş insanlarla, antrenörler ile oynanırsa gelişir.”

Programı tamamını  www.vangolutv.com.tr veya YouTube/ Vangölü TV adreslerinden izleyebilirsiniz.

Kaynak :  Vangölü TV

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER