Sahipsiz Mikrofon 4. Bölüm – HÜDAPAR Van İl Başkanı Rasim Saygın, Avukat ve Siyasetçi Zahir Soğanda, Avukat ve Siyasetçi Halil Kartal

Moderatörlüğünü Vangölü TV Genel Yayın Koordinatörü Baki Karaca’nın yaptığı “Sahipsiz Mikrofon” her hafta birbirinden değerli konuklarını ağırlamaya devam ediyor…

Sahipsiz Mikrofon’un bu haftaki konukları HÜDAPAR Van İl Başkanı Rasim Saygın, Avukat ve Siyasetçi Zahir Soğanda, Avukat ve Siyasetçi Halil Kartal oldu. Programda; İttifak meselesinden, Z kuşağına ve sosyal medyaya dair pek çok konu ele alındı.

İttifaklar meselesine değinen Avukat Soğanda; “İttifaklar meselesi Türkiye’de esas itibariyle bugün ortaya atılmış veya gündeme gelmiş bir durum değildir. Parlementer sistemden başkanlık sistemine yani Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçildikten sonra elbette ki daha istikrarlı ve daimi erken seçime gitmeyen ve daha hızlı bir yol kat edebilmek adına % 50+1 oy alınması lazım” dedi.

HÜDAPAR  Van İl Başkanı Rasim Saygın; “Türkiye’de seçim ittifakı daha görünür bir haldedir. Bugün gelinen noktada farklı olan şu ki millet benim kanaatime göre çok kutuplaştırıldı.  Bugün Türkiye’ye bu ittifaklar meselesinden baktığınızda mesele çok ciddi anlamda radikalleşmiş bir durumda ve partililer birbirlerini çok sert bir dille eleştiriyorlar.”

Avukat Halil Kartal: Türkiye’de en büyük sıkıntılar istikrarsızlıktan doğmuştur. Siyasi rekabette çekişmeler elbette olacaktır. İttifak birbirine yakın çizgide olan siyasal partiler arasında olmalıdır. Günümüzde birbirinin isimlerini yan yana dahi getiremeyeceğiniz partiler itifaka gittikleri zaman siyasette bir istikrarsızlık, güvensizlik ve ötekileştirme gibi bazı duygular besleniyor. Bunun zararını şimdiden görüyorum. İttifaklardan çıkarılacak tek sonuç birleştiricilik olmalıdır.

Kaynak: Vangölü TV

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER