Uzmanlar Vanlıları uyardı! Sağlıklı yaşam için harekete geç 

Son zamanlarda beslenmeye dikkat edilmediği için birçok hastalık çıkmakta ve uzun süren tedavi ile bunun savaşı verilmekte. 

Uzmanlar Vanlıları uyardı! Sağlıklı yaşam için harekete geç 

Uzmanlar kötü hastalıklara yakalanmamak ve o acıları çekmemek için uyarıyor. Özellikle salamura, tuzlu ve yağlı yiyecekleri azaltmalı veya kullanmamayı tavsiye ediyorlar. 
“KANSER TÜRLERİ ARTIŞ GÖSTERDİ”
Son yıllarda beslenme konusunda ciddi değişiklikler mevcut diyen Diyetisyen Mehmet Said Çağaç, Özellikle yapılan çalışmalarda Van halkı için çok riskli hastalıklarda artış görülüyor. Mide kanseri, özofagus kanseri, kolon kanseri çok sayıda kişide görülmeye başladı.  Bunların ana sebeplerinden biri uzmanlar olarak beslenmeye bağlıyoruz. Çünkü beslenme olarak çok fazla salamura, tuzlu yağlı kızartma, gibi protein ağırlıklı besleniyoruz. Sebze ve meyve tüketimine çok fazla ağırlık vermiyoruz. O yüzden bunlara dikkat etmekte fayda var” Dedi. 
“3 PORSİYON SEBZE, 2 PORSİYON MEYVE TÜKETMELİYİZ”
Beslenme hakkında tavsiyelerinde bulunan Çağaç, “Bir diğer sorun burada rakım çok yüksek. Rakıma bağlı olarak oksijenlenme çok az. Kişiler çok fazla hareket, spor yapmıyor. Bunlara da dikkat etmeleri gerekiyor. Bu yüzden biraz daha hareketimizi artıracağız. Beslenme konusunda uzmanların söylediklerine dikkat etmeliyiz. Mutlaka günde üç porsiyon sebze, iki porsiyon meyve tüketmeliyiz. Bu hastalıkların biraz daha azalmasına yardımcı olacaktır” şeklinde konuştu. 
Kaynak: Vangölü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER