Van'da sağlık çalışanları aşı için seferber oldu

Sağlık çalışanları, vatandaşların aşı olması için yoğun çaba sarf ediyor.

Son zamanlarda koronavirüs vaka sayılarının arttığı Van’da aşılama oranı da Türkiye ortalamasının altında. Van’ın birçok işlek noktasına kurulan aşı noktalarına da rağbet bir hayli az. Bunun için İpekyolu İlçe Sağlık Merkezine bağlı doktor ve hemşireler, aşı olmayanlara yönelik çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalardan biri de Mareşal Fevzi Çakmak (Maraş) caddesi üzerinde bulunan aşı standı. Sağlık çalışanları yolda geçen vatandaşlara aşı ilgili bilgilendirmeler yaparak aşı olmaya davet etti.

Vangölü Tv muhabirine konuşan Van İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Yaş sınırına göre her vatandaşın aşı olmasını öneriyorum, çağrısında bulundu.

Koronavirüse karşı bizim en büyük silahımız aşıdır diyen Müdür Sünnetçioğlu, “Vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyoruz, biz ne kadar vatandaşımıza aşı yapıp onları koronadan korursak mutlu oluyoruz. Bu yüzden şehir merkezinin her noktasına stant kurmuşuz. Yeterince bağışıklık olana kadar da vatandaşlarımızın el hijyeni ve toplu etkinliklerden mümkün olduğunca uzak durmalarını öneriyoruz.” Şeklinde konuştu.

Sünnetçioğlu konuşmasını şöyle sürdürdü;

Yoğun bakım ve servislerde yatan hasta sayımız artıyor. Vatandaşlarımızın yoğun bakımlarda servislerde yatıp da sıkıntı çekmemesi için bu hastalığı yaşamaması için aşı olmaya davet ediyoruz. Van’da ki doluluk oranı Türkiye ortalamasının altında ama ne kadar çok aşı yaparsak doluluk oranını o kadar azaltacağız. Çünkü artan hastalarımız arasında genç kardeşlerimiz de var. Aşı çalışmasında iyi bir oran yakalamaya çalışıyoruz.

İpekyolu ilçe Sağlık Müdürü Dr. Semra Gümüş ise, “Yaklaşık 4 aydır aşı seferberliğimiz başladı. Son 15 gündür tüm il genelinde stant sayılarımız ve mobil ekiplerimizi arttırarak aşı seferberliğini biraz daha hızlandırdık. Niçin kurduk bu stantlarımızı? Çalışan yâda çarşıya çıkan vatandaşlarımız randevu alamıyor, hastaneye ulaşmakta zorluk çekiyor. Randevusuz bu stantlarımız da sokak arasına gelen ekiplerimiz le beraber bu aşılarını yapmaya çalışıyoruz. Mümkün olduğu kadar sağlık çalışanlarımız ellerinde geldiğince aşı olmak isteyen vatandaşlarımızı aşı standına yönlendirip burada aşılarını tamamlamaya çalışıyoruz. Lütfen eğer hastaneye gitmekte ve randevu almakta zorlanıyorsanız hemen aşı noktalarımıza gelin aşılarımızı yapalım. Hızlı bir şekilde sarı ve mavi renge geçelim. Bizler burada hazır bekliyoruz, sabah 10 ile akşam 10 arası stantlarımız çalışıyor. Tabi ki hastanelerimize ve aile sağlık merkezlerimize sağlık ocaklarımıza da başvurabilirsiniz. Biz buradayız bir tek siz eksiksiniz. Lütfen buyurun aşınızı olun.” İfadelerine yer verdi.

Stantta  aşı olan vatandaşlar ise duygu ve düşüncelerini ifade etti.

Kaynak: Vangölü TV

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER