Van’da “Köyümde yaşamak için bir sürü nedenim var" projesi devam ediyor

Van’da 2020 yılında başlatılan Van Valiliği koordinasyonunda Hazine ve Maliye Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü'nün ortaklaşa uygulayacağı "Köyümde yaşamak için bir sürü nedenim var" projesinin başvuruları devam ediyor.

Projeyle küçükbaş hayvan varlığı bakımından ilk sırada yer alan Van ve ilçelerinde koyun varlığının artırılması ve bu konuda faaliyet gösteren üreticilerin sürülerinin ve ölçeklerinin büyütülmesi, atıl işletme kapasitelerinin üretime kazandırılması, yerel koyun ırklarının ıslah edilerek bölgenin kalkınması amaçlanıyor.
“7 BİN 800 HAYVAN DAĞITIMI YAPILDI”
Konu ile ilgili Vangölü TV muhabirine konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş, “Proje 12 Ekim 2020 tarihinde sayın valimiz ve ziraat bankası arasında imzalanan protokolle hayata geçmiştir. Proje kapsamında bu güne kadar yaklaşık 79 kişiye kredi kullandırılmış, bu kredi kullanımıyla beraber 7 bin 800 hayvan dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Bununla beraber Kullanılan kredi miktarı ise 8 milyon civarındadır. Hâlihazırda 140- 150 kişinin de ziraat bankası tarafından onaylanmış hayvan temini aşamasındadır. Şuana kadar ise bankaya giden çiftçi sayısı ise 800 civarındadır.” Dedi. 
Bu proje faizsiz, bir yıl ödemesiz, 6 yıl geri ödemelidir diyen Görentaş, “Projede Toplam üst limit 100 bin liradır. Bu 100 bin liraya faizsizdir. Tabi çiftçilerimiz 150 bin liraya kadar kredi kullanabilir. Geriye kalan 50 bin lira ise yüzde 4 buçuk gibi düşük faiz oranlıdır. Şuana kadar yoğun bir talep var. Bin 200 başvurunun çoğunu tamamladık.” Şeklinde konuştu. 
“PROJEDE ARANAN ŞARTLAR NELERDİR?”
Projede aranan şartlardan bahseden Görentaş, konuşmasını şöyle sürdürdü;
Bu projeden faydalanmak için vatandaşlarımızın ilk olarak köyde ikamet etmesi gerekiyor. Tarımsal faaliyet yapabilecek bir tarlasının olması gerekiyor. Köyün meralarından faydalanabilmek için en az 6 ay önceden işletmiş olması ve daha sonra işletmesinin faal olması gerekiyor. Bu proje kapsamında 7 yıl boyunca da hayvan sayısını 100 başın altına düşürmeme gibi sebepler var. Kredisi uygun olmayan, başvuru işletmesi uygun olmayan, köyde o sürede oturmayan, bu şartları sağlayamayacağını düşünen kişilerin hem kendilerinin vazgeçmesini rica ediyoruz.
Kaynak: Vangölü TV

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER