Van’ın otlu peynirine Siirt otlu peyniri rakip oldu

Van Yöresel Gıda Fuarı’nda stant açan bir firma sahibi, Siirt otlu peynirinin Van otlu peynirinden farklı olduğunu, otlu peynirin hem Van’ın hem de Siirt’in olduğunu iddia etti.

VANGÖLÜ TV ÖZEL
‘Biz peynirimizi iki ay boyunca toprağın altında tatlandırırız, tatlandırdıktan sonra soğuk havaya koyarız. Talebe göre toptan satışlarımız da mevcut. 18-20 kiloluk bidonlarla toprağın altında bekletiyoruz.’
Van otlu peynirine rakip midir diyorsunuz?
‘Biz rakip olarak görmüyoruz. Bizim peynirimizin farkı; peynirimiz yarı mamulken otla harmanlarız. Van otlu peyniri öyle değildir. Van otlu peyniri daha ham mamulken harmanlanır. Bir de onların kullandığı ot, Van yöresine ait endemik bir bitki. Ama bizimki de bizim oranın endemik bir bitkisi. Kürtçe ‘Sirik’ deriz. Sarımsağın köküdür. Bu bitki ilginçtir ki mesela bahçeye ektiğiniz zaman bu şekilde bu kıvamda çıkmaz. Yaylada kendi başına çıkar. Şöyle bir şey de var; bizim peynirimiz biraz daha az tuzlu olduğu için batı tarafının damak tadına daha yakın. Bizim peynirimiz daha evrensel. Otlu peynir hem Van’ın, hem de Siirt’indir. İkisi de kendi kulvarlarında mükemmel değerlerdir bu ülke için.’ Diye konuştu.
Kaynak : Vangölü TV

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER