Van’ın yöresel kıyafeti ‘kiras fistan’

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki birçok yerleşim yerinde uzun yıllardır kadınlar tarafından özellikle düğünlerde kullanılan yöresel kıyafet kiras fistan bölgede hala en çok tercih edilen kıyafetlerin başında yer alıyor. Farklı renk ve desenleriyle kadınlar arasında rağbet gören fistanlar modaya göre de değişebiliyor.

VANGÖLÜ TV /ÖZEL 
Bizler Vangölü TV ekibi olarak, yöresel kıyafet satan esnafa hem yaşanan ekonomik sıkıntılar hem de düğün sezonunun açılmasına az bir süre kala yöresel kıyafete olan talebi sorduk. Vangölü TV ekranlarına konuşan Hâkim Öner, “düğün sezonunun mutlaka bir etkisi olacaktır. Geçen sene Zaten etkisini gördük bunun üzerine birde korona virüs hastalığı üzerine ekonomik kriz yaşandı.
 İnsanlar giyimden çok artık karnını doyurma derdinde. Bu durumda buda ister istemez tabi biz giyimcileri etkiliyor. 
Bizim burada daha çok yöresel elbiselerimiz var yani Diyarbakır’dan, Hakkâri’den Van’ın yakın ilçelerinden gelen müşterilerimiz var aslında bizim insanlarımız yani kendine bakmayı seviyor. Hani durumu gerçekten iyi olmayıp ta gerçekten benim hani düğünde ön planda olmam lazım hani durumu iyi olmasa da şık olmam lazım düşüncesinde olan ablalarımız var.
Kaynak: VANGÖLÜ TV

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER