Vatandaşlar eve usta çağırmadan kombinin bakımını ve temizliğini yapamaz

Hava sıcaklıklarındaki düşüşle birlikte kaloriferlerin açılmasına başlanırken kombilerde tasarruf nasıl sağlanır, bakımı nasıl yapılmalı gibi konuları Vangölü TV ekibi olarak işin uzmanına sorduk.

 Van’a doğalgaz geldiğinden beri biz bu işle uğraşan Abidin Yarımbatman, “ Kombi temizliğinde vatandaşların evlerine kimi çağırdığını iyi bilmelerini istiyoruz. Piyasada şuanda sezonumuz başladı.  İşi bilen bilmeyen herkes bu işi yapıyor. Yetkili servis ve bizim gibi kurumsal çalışanlar kurumlar var. Bunlar dışındaki kimseye kombi bakımlarını ve tesisatını yaptırmamalarını öneriyor. Kombi bakımını yaparken evlerine gelen tesisatçının belgeleri olup olmadığına bakmaları lazım. Daha sonra kombi bakımını yaparken önce kombinin fanından daha sonra alev bölgesine bakılmalı. Bildiğiniz üzere bölgemizin suları kireçli. Bu yüzden malzemelerin kireç tutulmamasına dikkat edilmeli ve temizliği yapılmalı. Vatandaşlar eve usta çağırmadan kombinin bakımını ve temizliğini yapamaz”. Dedi.
İki buçuk yıldır ARGE çalışmalarının olduğunu söyleyen Yarınbatman, “  Bu yıl bu çalışmaları tamamlayıp piyasaya sürdük. Aparatı peteklerin sistemine takarak tesisattaki kiri topluyor bu sayede kombiyi kullanan kişi aparatla temizleyebiliyor. Ama kontrollerden sonra takıyoruz. Bu aparatları önce kendimiz kullandık sonra satışa sunduk. Yaptığımız işlerin garantisini veriyoruz. Yaptığımız iş tehlikeli. Bu işi bilenler yapmalı”. Dedi.
Kaynak: Vangölü TV

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER